בעשור האחרון החזרנו ללקוחותינו

מעל 100 מליון ₪

כנראה גם לך מגיע החזר מס מקופת המדינה

שילמתם מס שבח בשנים האחרונות? רוצים לדעת מה מגיע לכם? כל מה שצריך לדעת על מס שבח

בדקו את האם אתם זכאים להחזר  במחשבון זכאות החזרי מס.

מס שבח מחושב בעת מכירת דירה, והוא מתייחס לרווח ההון הנוצר בעקבות המכירה. המונח "שבח" נובע מההשבחה שנעשתה בכנס, כלומר – ההפרש בין מחיר המכירה של הדירה לבין המחיר בו נקנתה הדירה על ידי המחזיק הנוכחי בנכס, עם הצמדה למדד ולאחר קיזוז הוצאות רכישה והשבחה של הנכס (כולל שכר טרחה לעורך דין על עסקת הקנייה, עמלה למתווך {עד 2% משווי הדירה}, עלויות שיפוץ הדירה, מס רכישה ובאופן כללי אגרות ומיסים, הוצאות על ריבית המשכנתא, פחת ועוד). מס השבח עומד על 25% מתוך השבח נטו שנוצר בעת מכירת הדירה.

כיצד מחשבים מס שבח?

לשירות הציבור עומד מחשבון מס מטעם רשות המיסים, דרכו ניתן לחשב את המס על עסקה העומדת להתבצע או עסקה שבוצעה, על מנת להעריך באופן כללי את המס המשוער. 

לאחר העסקה, למוכר יש 40 יום מתאריך המכירה על מנת להצהיר בפני רשות המיסים על הנכס הנמכר, התמורה שהתקבלה, הניכויים והתוספות הרלוונטיות, סכום המס והחישוב שלו, ובקשה לקבלת פטור או הנחה. הדיווח מועבר לרשויות מיסוי מקרקעין באמצעות טופס 2990, אליו מצטרף טופס 7002, בנוסף לאסמכתאות ואישורים המעידים על ההוצאות התשומות לצורך הכרה כהוצאה

שילמתם מס שבח בשנים האחרונות? רוצים לדעת מה מגיע לכם? אל דאגה, ואנחנו נעשה את זה בשבילכם!

בדקו את האם אתם זכאים להחזר  במחשבון זכאות החזרי מס.

פטור ממס שבח

למרות ביטול הפטורים המרכזיים ב-2014, עדיין קיימים תנאים רבים המאפשרים פטור מלא או חלקי ממס שבח. מהם הפטורים הקיימים נכון להיום? וכיצד מקבלים את הפטור?

* תנאי מקדים לזכאות: דירת מגורים מזכה

דירת מגורים מזכה היא תנאי מקדים לזכאות לפטור מס שבח. על פי ניסוח החוק, דירת מגורים מזכה היא דירה שהבנייה שלה הושלמה, הנמצאת בבעלות או בחכירה של 25 שנים ומעלה של אדם פרטי (ולא ישות עסקית), 

* פטור בעקבות אחזקה של הדירה מעל 18 חודשים 

כאמור, החל מ-2014, אם מוכר הדירה החזיק בזכות על הדירה במשך 18 חודשים לכל הפחות לפני המכירה, ומדובר בדירתו היחידה, הוא יזכה לפטור ממס שבח. בתיקון מצוין גם כי אם למוכר דירה כלשהי יש זכות בשיעור קטן משליש מדירה נוספת, הוא יכול ליהנות מפטור מלא על מס השבח. בנוסף, בעל דירה יחידה המחזיק ברשותו דירה שנתקבלה בירושה (בהתאם לסעיפי החוק), יהיה פטור ממס שבח על מכירת הדירה שלא התקבלה בירושה. 

* פטור ממס שבח על דירה מירושה 

מכירה של דירה שהתקבלה בירושה מקבלת פטור ממס שבח, אך עם מספר תנאים מרכזיים: על היורש להיות צאצא (בן\בת\נכד\ה) של המוריש, ובנוסף, למוריש לא היתה יותר מדירת מגורים אחת ביום פטירתו, ואם עדיין היה בחיים ומוכר את דירת המגורים, הוא היה פטור ממס שבח בעת המכירה. 

שימו לב: דירה שהורה ירש מילדו לא יכול ליהנות מפטור זה.

* פטור במכירת שתי דירות 

על פי נוסח החוק, תושב ישראל זכאי לקבל פטור ממס שבח בעת מכירה של שתי דירות ביחד, אך בתנאי חשוב במיוחד – מטרת המכירה צריכה להיות רכישת דירה אחת במקומן.

לפטור זה תנאים נוספים: 

על שווי הדירה החדשה להיות לפחות 75% מהשווי של שתי הדירות הנמכרות. תנאי זה נועד כדי להבטיח כי ההון אכן נוצל לרכישת דירה. 

במועד מכירת הדירה הראשונה, המוכר מחזיק בדירת מגורים נוספת אחת בלבד. 

בנוסף, הפטור ניתן אם פרק הזמן שבין מכירת הדירה הראשונה לשנייה לא יעלה על 12 חודשים, וקניית הדירה החדשה נעשית בפרק זמן  של 12 חדשים שלפני\ אחרי מכירת הדירה השנייה.

על המחיר הכולל של שתי הדירות להיות עד 2 מיליון שקל, כאשר מעל סכום זה הפטור הניתן הוא יחסי להפרש ובאשר לדירה השניה הנמכרת בלבד, ועד לסך של 3.33 מיליון שקל, כאשר מעליו לא ניתן פטור כלל.

* פטור כאשר אין תמורה בעסקת המכירה

פטור בעת העברת נכס ללא תמורה מתקיים לרוב בסיטואציות של הענקת דירה במתנה לקרוב משפחה, בהתאם לתנאי החוק. במקרה שכזה, קיים פטור חלקי ממס שבח, כאשר הקונה משלם שליש משיעור המס. 

יש לשים לב: החל מ-2014, הגדרת 'קרוב משפחה' צומצמה, כאשר העברה בין אחים ללא תמורה תוגדר כפטורה ממס שבח רק כאשר הדירה התקבלה בירושה מהוריהם לפני ההעברה. 

בנוסף, העדכונים בחוק מתייחסים לתקופת הזמן שהמחזיק בדירה התגורר בה מרגע קבלתה. מקבל דירה במתנה ייהנה מפטור ממס שבח במכירה בעתיד, אם התגורר בדירה ברציפות במשך שלוש שנים, או במשך ארבע שנים אך לא באופן קבוע.

שילמתם מס שבח בשנים האחרונות? רוצים לדעת מה מגיע לכם? אל דאגה, ואנחנו נעשה את זה בשבילכם!

בדקו את האם אתם זכאים להחזר  במחשבון זכאות החזרי מס.

בנוסף, ישנו סיכוי להגדלת החזר המס באלפי שקלים כאשר היה שינוי בהרכב ההכנסות שלכם או שאחד או יותר מהתנאים הבאים מתקיימים:

שיניתם מקום עבודה, או עבדתם במספר עבודות במקביל? יש לכם ילדים הזקוקים לטיפולים התפתחותיים או בריאותיים? הפקדתם לביטוח חיים, או קופת גמל, ולא דרך המשכורת? חד הוריים, גרושים או נולד לכם ילד? האם עלית לפני פחות מ-3.5 שנים? אתם חיילים משוחררים המרוויחים משכורת קבועה? היו לכם הוצאות הנצחה במהלך השנה החולפת? נאלצתם לשלם על הוצאות אשפוז של בן משפחה? עברתם קורסי השתלמות על חשבונכם, במקצוע שלכם? גרים ביישובי ספר, או בקו עימות? אתם מנהלים תיק ניירות ערך? יש לכם תואר אקדמי?

החזרנו ללקוחותינו מיליוני שקלים במהלך השנים, אז למה אתם מחכים? דווקא עכשיו חשוב לבדוק מה מגיע לכם בחזרה, מלאו את הטופס או צרו איתנו קשר, ונבדוק עבורכם האם מגיע לכם החזר מהמדינה.

אנחנו תמיד פה, בשבילכם

Fund UP (פאנד אפ) , מתמחה בהחזרי מס

מה הדו"ח שאנחנו מגישים כולל?

הדו”ח שמגישים צריך לכלול את מלוא ההכנסות שלכם

בשנה שחושבה לצרכי החזר מס, את סך המס ששילמתם

ואת הטבות המס המגיעות לכם בגין שנה זו. בנוסף,

הדו”ח צריך לכלול תשלומים עבור ביטוחי חיים,

ביטוחי מנהלים קרנות השתלמות, קופות גמל ועוד.

אל דאגה, אנחנו נעשה את זה בשבילכם!

מס שבח

תוכן עניינים

עוד מהמגזין:

לקוחות קיימים? צרו איתנו קשר ממש כאן

דילוג לתוכן